Farmy fotowoltaiczne.
Farmy fotowoltaiczne stanowią zespół paneli fotowoltaicznych umieszczanych najczęściej na gruncie, wytwarzających moc od 500 KWp. W uproszczeniu farmy PV to instalacje fotowoltaiczne zlokalizowane na dużym obszarze, umiejscowione najczęściej na gruncie, wykorzystujące promieniowanie słoneczne do generowania energii elektrycznej. Farmy PV nazywa się też elektrowniami słonecznymi. Celem powstawania farm jest przekształcanie energii z promieniowania słonecznego na użytkową energię cieplną lub elektryczną. Farmy zajmują duże powierzchnie, składają się z modułów mono- lub po- likrystalicznych, inwerterów (falowników z funkcją zamiany prądu stałego powstającego w bateriach na prąd zmienny dostosowany do sieci energetycznej, a także z przewodów łączących poszczególne elementy.
Obecnie największa farma fotowoltaiczna w Polsce charakteryzuje się mocą 70 MWp. Zlokalizowana jest w Brudzewie i zbudowana została przez konsorcjum ESOLEO i PAK Serwis dla grupy ZE PAK. Celem działalności farmy jest przejście grupy z energetyki węglowej na OZE. Warto wspomnieć również o farmie fotowoltaicznej w Jaworznie zbudowanej przez grupę energetyczną Tauron. Zdobyła ona tytuł “Największej farmy fotowoltaicznej w Polsce” w grudniu 2020 roku. Powstała ona na terenie dawnej elektrowni Jaworzno. Docelowo inicjatywa o nazwie “Tauron PV” zakłada uruchomienie na swoich terenach kolejne instalacje, które będą generować łączną moc 150 MW. W Polsce wciąż największy udział w rynku tworzą mikroinstalacje fotowoltaiczne (o łącznej zainstalowanej mocy nie przekraczającej 50 kW), ale i farmy fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność.
Stale wzrastające ceny energii zmuszają do szukania alternatywy poprzez inwestycje w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika jest rozwiązaniem, które oprócz oszczędności, stanowić może także źródło dodatkowego zarobku. Farmy fotowoltaiczne to nie tylko wsparcie dla przedsiębiorstw, ale często i dla całych miast, którym dostarcza się energię niezbędną do prowadzenia działalności.
Zalety farm fotowoltaicznych:
- troska o środowisko naturalne poprzez wykorzystanie energii słonecznej będącej niewyczerpanym źródłem energii.
- zmniejsza zależność od negatywnie oddziałujących na środowisko paliw kopalnych.
- przy wzrostach cen za energię elektryczną stanowią niezwykle atrakcyjne źródło energii.
- osiąganie zysków z tytułu sprzedaży energii do sieci.
- stanowi ekologiczne oraz stabilne źródło dochodów dla inwestora.
- korzyści gospodarcze dla regionu.
- tworzenie miejsc pracy dla inżynierów, handlowców, fachowców.
- generowanie mocy na duża skalę.
- stosunkowo łatwy przegląd, montaż, utrzymanie i konserwacja z uwagi na brak ruchomych części i brak konieczności pracy na wysokościach.
- brak produktów ubocznych i odpadów.
- panele PV poddawane są recyklingowi.
Wady farm fotowoltaicznych:
- wysokie nakłady inwestycyjne.
- z czasem moduły tracą część swojej mocy.
- wykorzystywanie dużych powierzchni pod budowę farm.
- wysokie koszty recyklingowe paneli fotowoltaicznych w Polsce.