Najlepsza porównywarka ofert OZE w Polsce

Odkryj i wybierz najlepszą ofertę w okolicy

Instalacja fotowoltaiczna na dachu.


to rozwiązanie najbardziej popularne ze wszystkich typów systemów fotowoltaicznych. Niemal każde pokrycie dachowe nadaje się pod montaz paneli fotowotaicznych. Materiały takie jak ondulina, eternit, poliwęglan, pleksa, jak również dachy w złym stanie technicznym wykluczają jednak możliwości zastosowania instalacji tego typu. System fotowoltaiki na dachu stosuje się tak chętnie ze względu na oszczędność powierzchni użytkowej i niższe koszty montażu. Instalacja na dachu najczęściej też nie wymaga budowy specjalnej konstrukcji, pozwala także zaoszczędzić przestrzeń użytkową działki. Ryzyko wystąpienia zacienienia spowodowanego obecnością drzew jest niższe.

Cechy idealnego dachu pod panele fotowoltaiczne to:

  • odpowiedni kąt nachylenia, za optymalne wartości nachylenia dachu uznaje się 30–45 stopni. Panele przy takich parametrach absorbują największą ilość promieni słonecznych w ciągu dnia. W przypadku dachów płaskich istnieje możliwość zastosowania specjalnie do tego przeznaczonych stelaży ustawionych pod odpowiednim kątem.
  • właściwe ułożenie – najlepiej od strony południowej. Montaż paneli fotowoltaicznych od strony północnej będzie znacznie mniej korzystny.
  • Odpowiednio odsłonięty. Niestety bliskość drzew może powodować zacienienie instalacji, przez co zmniejszy się uzysk energii z promieni słonecznych.
  • W dobrym stanie technicznym – przy zniszczonych, bądź starych konstrukcjach dachowych zastosowanie paneli fotowoltaicznych może stanowić ryzykowny pomysł.

Na co zwrócić uwagę przy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu?

  • optymalne umiejscowienie paneli.
  • właściwy, bezpieczny montaż. Nie należy umieszczać zbyt dużej liczby paneli PV na małej przestrzeni.
  • odpowiednia wentylacja. Należy zachować odpowiedni odstęp między podłożem a panelem, aby instalacja nie ulegała przegrzewaniu.
  • zastosowanie materiałów o dobrej jakości. Solidne haki i stelaże mocujące gwarantują trwałość na bardzo długie lata.

Ograniczenia przy montażu fotowoltaiki na dachu.

  • mała powierzchnia dachu.
  • zbyt duża ilość okien dachowych.
  • najmniej korzystan orientacja dachu względem stron świata.
  • nieodpowiedni rodzaj pokrycia dachowego lub/i jego zły stan techniczny.

Niezwykle ważnym punktem montażu instalacji jest usytuowanie paneli. Należy dobrać jak najlepsze ich położenie do strony świata, gdyż od takiej decyzji będzie zależeć ilość światła, która do nich dotrze, a co za tym idzie ilość energii, którą panele wyprodukują w ciągu dnia. Uznaje się, że najlepsze ułożenie paneli względem kierunków świata w polskich warunkach gwarantuje strona południowa. Usytuowanie dachu w kierunku wschód-zachód nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z paneli fotowoltaicznych. Proponuje się w takich sytuacjach kilka rozwiązań, które mogą zwiększyć wydajność instalacji fotowoltaicznej, na przykład zwiększenie liczby paneli, a w przypadku dachach o małym kącie nachylenia problem można rozwiązać poprzez montaż paneli na specjalnej konstrukcji ustawionej w kierunku południowym.

Duże znaczenie odgrywa także ilość wolnego miejsca na dachu, jego stan techniczny czy konstrukcja dachu. Należy wziąć pod uwagę ilość spadów, rozmieszczenie okien dachowych, lukarn, kominów i sprawdzić w jakim stopniu wpływają one na rozmieszczenie paneli i na zacienianie. Warunki zabudowy powinny determinować rodzaj i sposób instalacji fotowoltaicznej.

Najnowsze artykuły

Bez kategorii

Jak rozpoznać dobrej jakości panele fotowoltaiczne? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Poniżej podajemy cechy paneli PV świadczące…

Więcej
Blog

Porównanie cen paneli fotowoltaicznych według jakości i mocy.

Cena paneli fotowoltaicznych odgrywa bardzo istotną…

Więcej
Blog

Ulga termomodernizacyjna

Od 1 stycznia 2019 r. właściciele…

Więcej

Pozostałe artykuły:

Blog

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne oferowane na rynku można…

Więcej
Blog

Panele fotowoltaiczne i ich cena.

 Rozwój technologii fotowoltaicznych ma charakter ciągły.…

Więcej