Wolnostojąca instalacja fotowoltaiczna.
Panele fotowoltaiczne na gruncie to rozwiązanie wybierane najczęściej w przypadku braku możliwości instalacji systemu na dachu, ale i też doskonale rozwiazanie w przypadku posiadania dużych przestrzeni do zagospodarowania. Dysponując odpowiednio dużym terenem można utworzyć efektywnie działającą farmę solarną zasilającą cały obszar gospodarstwa.
Istnieje kilka powodów, które wykluczają wykorzystanie dachu jako lokalizacji dla instalacji fotowoltaicznej. Są to:
- Silne zacienienie, dach skierowany na stronę południową.
- Nieodpowiedni dla instalacji kąt nachylenia płaszczyzny dachu.
- Niedostatecznie duża powierzchnia pod planowaną moc instalacji PV.
- Słaba konstrukcja więźby dachowej.
- Pokrywa dachowa nieprzystosowana do paneli fotowoltaicznych,
Zalety instalacji na gruncie:
- Brak konieczności dostosowania powierzchni dachowej pod wymogi instalacji fotowoltaicznej i znacznie większe możliwości optymalizacyjne na gruncie.
- Możliwość ustawienia instalacji pod odpowiednim kątem. Właściwie dobrany stopień nachylenia paneli fotowoltaicznych zwiększa wydajność energetyczną. W przypadku instalacji na dachu trzeba dostosować się do danej konstrukcji. Instalacja na gruncie daje zatem szersze możliwości optymalizowania instalacji.
- Wygodniejsze utrzymanie i konserwacja. Wszelkie zabiegi konserwacyjne i czyszczenie paneli są łatwiejsze do wykonania w przypadku instalacji fotowoltaicznej na gruncie.
- Niewykorzystywany teren może zostać zagospodarowany poprzez instalację fotowoltaiczną.
- Możliwość rozbudowywania o kolejne moduły jeśli dysponuje się odpowiednio dużą powierzchnią.
- Nieskomplikowany montaż instalacji i większe bezpieczeństwo z uwagi na brak potrzeby pracy na wysokościach.
- Doskonałe rozwiązanie w przypadku obiektów komercyjnych, przemysłowych, a także dla dużych gospodarstw domowych.
- Konstrukcja naziemna do paneli fotowoltaicznych zapewnia efektywniejsze chłodzenie instalacji dzięki lepszej cyrkulacji powietrza z obydwu stron ogniw.
Wady instalacji na gruncie:
- Większe ryzyko uszkodzenia wskutek działania czynników atmosferycznych, a także działania zwierząt, ludzi.
- Wyższe koszty związane z koniecznością stworzenia, dopasowania i zamontowania stelaża konstrukcyjnego. Także koszty transportu.
- Na mniejszych powierzchniach, instalacja zajmie dużo potrzebnej przestrzeni.
Instalacja fotowoltaiki na gruncie wymaga dokładnego zbadania terenu. wymaga także zakupu stalowego stelaża, który powinien spełniać wszelkie wymogi zawarte w przepisach budowlanych. Montaż sam w sobie nie jest skomplikowaną procedurą jednak powinno się go powierzyć fachowcowi, który zadba o każdy szczegół i zapewni odpowiednią stabilność dla paneli PV. Stelaże mogą być wkręcane, wbijane albo mocowane do płyt betonowych. Stelaż należy dobrać zwracając przede wszystkim uwagę na warunki atmosferyczne i ustawić pod odpowiednim kątem, aby absorpcja promieniowania i wydajność paneli fotowoltaicznych były jak największe. Należy dobrać lokalizację jak najlepszą pod względem nasłonecznienia, a także zwrócić uwagę na rodzaj podłoża. Ważne jest również otoczenie instalacji – wybrany teren nie może być zacieniony przez sąsiedztwo budynków. Powinno się unikać także bliskości drzew, które w wyniku działania silnych wiatrów mogłyby uszkodzić instalację poprzez spadające gałęzie. W celu uniknięcia zakłóceń w funkcjonowaniu instalacji należy sprawdzić odległość od pobliskich drzew, budynków czy innych konstrukcji. Stelaż naziemny wiąże się z wyższym kosztem instalacji, jednak jeśli dysponuje się odpowiednio dużym i nasłonecznionym terenem to w przypadku tego typu rozwiązania można uzyskać szybszy zwrot z inwestycji i oszczędności.
Montaż systemu fotowoltaicznego na gruncie – najważniejsze wytyczne:
- Dobra ekspozycja – miejsce mocno naslonecznione, najlepiej południowa strona. Unikanie budynków i drzew w pobliżu.
- Stabilny grunt.
- Ustawienie pod odpowiednim kątem.
- Zastosowanie trwałych, odpowiednio dobranych konstrukcji wsporczych oraz systemów mocujących panele.
Według obowiązujących aktualnie przepisów prawa budowlanego i regulacji dotyczących odnawialnych źródeł energii, przydomowa instalacja fotowoltaiczna na gruncie o mocy zainstalowanej elektrycznej do 50 kW nie wymaga zezwolenia na montaż. Jeśli panel fotowoltaiczny będzie miał moc elektryczną powyżej 50 kW, to trzeba będzie uzyskać pozwolenie na montaż, odnosi się to również do instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu. W systemach instalowanych na gruncie mamy do czynienia także z obrotowymi stelażami pozwalającymi maksymalnie wykorzystać promienie słoneczne padające na panele fotowoltaiczne. Pozwala to zwiększyć uzysk energii z instalacji w ciągu dnia. Ruchome systemy fotowoltaiczne tzw. trackery (systemy nadążne) dzięki wyposażeniu w automatyczny system naprowadzający gwarantują ustawienie paneli w optymalnym położeniu względem słońca. Stelaże obrotowe są wyposażone w jedno- lub dwuosiowe systemy naprowadzające. W przypadku naprowadzania jednoosiowego następuje sterowanie panelem tylko w jednej płaszczyźnie (pionowo lub poziomo), w przypadku dwuosiowego naprowadzania w obu płaszczyznach.