Najlepsza porównywarka ofert OZE w Polsce

Odkryj i wybierz najlepszą ofertę w okolicy

Podsumowanie nowych zasad rozliczeń od 1 kwietnia 2022 roku:


  • rozliczanie w systemie net-billing podzielone na trzy etapy.
  • prosument będzie ponosić koszt opłaty dystrybucyjnej zmiennej.
  • prosument będzie mieć możliwość rozliczania wartości nadwyżki wyprodukowanej energii przez 12 miesięcy.
  • prosument będzie zwolniony z obowiązku odprowadzania podatku PIT, akcyzy i VAT.

W jaki sposób wyliczyć zapotrzebowanie na ilość kWp do efektywnego działania instalacji fotowoltaicznej? Jak kształtuje się cena za 1 kWp?

Przyjmuje się iż, aktualna cena instalacji kształtuje się średnio od 4000 do 6000 PLN za kWp, w zależności od jakości paneli fotowoltaicznych. Istnieją różne czynniki wpływające na cenę. Im więcej kWh zużywa rocznie gospodarstwo domowe, tym więcej paneli należy zamontować lub dobrać odpowiednio panele o największej mocy. Najistotniejszy parametr przy doborze mocy instalacji PV stanowi oczywiście określenie zużycia prądu w ciągu roku. Od zużycia prądu będzie zależeć wielkość instalacji fotowoltaicznej, ale i okres zwrotu inwestycji. Do wyliczeń należy posłużyć się rachunkami za prąd –  najlepiej za cały ubiegły rok lub ostatnie miesiące. Dzięki analizie rachunków za prąd można oszacować moc instalacji, po to by nie była ona ani za mała, ani zbyt wysoka. Należy także wziąć pod uwagę wszelkie ewentualne czynniki powodujące wzrost zapotrzebowania ( np. zmiany sposobu ogrzewania na elektryczne,  wymianę urządzeń na energooszczędne lub zakup nowych urządzeń).

Uśredniając, przyjmuje się, że na każde 50 zł miesięcznie wydane na prąd, powinno się dobierać 1 kW mocy paneli słonecznych. Przy rachunkach wynoszących średnio 300 zł miesięcznie, potrzeba zatem odpowiednio 6 kw mocy. Jest to jednak duże uproszczenie, które nie uwzględnia wszystkich pozostałych,  istotnych aspektów.

Czy można obniżyć cenę instalacji fotowoltaicznej?

Oczywiście, przyszły właściciel fotowoltaiki może wpłynąć na obniżenie kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną, jednak należy pamiętać iż decyzja polegająca na inwestowaniu w tanie, niekoniecznie dobre jakościowo rozwiązania nie jest najlepszym pomysłem. Taki wybór może przełożyć się na gorszą sprawność, mniejszą trwałość i bezpieczeństwo instalacji PV. Z pomocą w obniżaniu wydatków przychodzą programy skierowane do inwestorów indywidualnych i firm. W Polsce inwestor może skorzystać z krajowych, jak i regionalnych programów dofinansowania inwestycji fotowoltaicznych, jak i z ulg różnego rodzaju.

Najnowsze artykuły

Bez kategorii

Jak rozpoznać dobrej jakości panele fotowoltaiczne? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Poniżej podajemy cechy paneli PV świadczące…

Więcej
Blog

Porównanie cen paneli fotowoltaicznych według jakości i mocy.

Cena paneli fotowoltaicznych odgrywa bardzo istotną…

Więcej
Blog

Ulga termomodernizacyjna

Od 1 stycznia 2019 r. właściciele…

Więcej

Pozostałe artykuły:

Blog

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne oferowane na rynku można…

Więcej
Blog

Panele fotowoltaiczne i ich cena.

 Rozwój technologii fotowoltaicznych ma charakter ciągły.…

Więcej