Najlepsza porównywarka ofert OZE w Polsce

Odkryj i wybierz najlepszą ofertę w okolicy

Rodzaje paneli fotowoltaicznych


Panele fotowoltaiczne oferowane na rynku można podzielić na trzy rodzaje. Każdy rodzaj różni się właściwościami, wydajnością i ceną.

Wyróżniamy panele:

  • monokrystaliczne (koloru czarnego) – Ogniwa paneli monokrystalicznych wykonane są z pojedynczych kryształów krzemu, co gwarantuje wysoką sprawność konwersji energii słonecznej w energię elektryczną. Ten typ ogniw  wyróżnia się wyższą ceną w przeliczeniu na wat mocy, w porównaniu z ogniwami polikrystalicznymi. Także ich sprawność jest wyższa niż w przypadku polikrystalicznych. 

Panele monokrystaliczne są najbardziej polecane spośród wszystkich oferowanych w sprzedaży. Uznawane są za najbardziej nowoczesne i są najczęściej wybierane ze względu na ich wysoką sprawność, trwałość i żywotność, szacowaną w przypadku wielu modeli nawet do 30 lat. Ich sprawność szacuje się najczęściej na poziomie 15-20% procent, ale obecnie coraz częściej na rynku można spotkać panele monokrystaliczne o wyższej sprawności, nawet powyżej 21 do 25 %. Ich cena jest oczywiście także wyższa. Panele te dobrze współpracują praktycznie z każdym rodzajem inwertera.

  • polikrystaliczne (koloru niebieskiego) – cechują się niższą sprawnością w porównaniu z panelami monokrystalicznymi (poniżej 18%) . Ich parametry wciąż można uznać za dobre i wystarczające do dobrego funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej. Żywotność paneli polikrystalicznych jest niższa w porównaniu z panelami monokrystalicznymi. Niektórzy uważają ten rodzaj paneli za mniej estetyczne od konkurencyjnych paneli w kolorze czarnym produkowanych z krzemu monokrystalicznego.
  • amorficzne – rodzaj paneli obecnie bardzo rzadko stosowanych. Należą one  do grupy paneli cienkowarstwowych. Ich sprawność jest bardzo niska, co idzie także w parze z najniższą ceną spośród wszystkich paneli dostępnych na rynku. Są to panele niepolecane, o niskiej jakości, nie warto więc w nie inwestować.

Należy zatem zwrócić uwagę na to, z jakimi mamy do czynienia ogniwami w panelach, ale  i w jakiej technologii są wykonane: w half-cut czy PERC, czy też z MWT (ang. Metal Wrap Through).  Zbyt duże oszczędności na etapie doboru urządzeń mogą doprowadzić do mniejszej sprawności instalacji, skróconej żywotności i konieczności ponoszenia większych wydatków serwisowych w czasie eksploatacji. Koszt zakupu paneli pochłania średnio 45% ogółu wydatków, ale może także zmniejszyć się do nawet 30 proc., lub urosnąć do 50 proc. wszystkich kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną, w zależności od tego czy klient zdecyduje się na dużą oszczędność na panelach lub przeciwnie, na najdroższe rozwiązania.

Najnowsze artykuły

Bez kategorii

Jak rozpoznać dobrej jakości panele fotowoltaiczne? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Poniżej podajemy cechy paneli PV świadczące…

Więcej
Blog

Porównanie cen paneli fotowoltaicznych według jakości i mocy.

Cena paneli fotowoltaicznych odgrywa bardzo istotną…

Więcej
Blog

Ulga termomodernizacyjna

Od 1 stycznia 2019 r. właściciele…

Więcej

Pozostałe artykuły:

Blog

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne oferowane na rynku można…

Więcej
Blog

Panele fotowoltaiczne i ich cena.

 Rozwój technologii fotowoltaicznych ma charakter ciągły.…

Więcej