Najlepsza porównywarka ofert OZE w Polsce

Odkryj i wybierz najlepszą ofertę w okolicy

Ulga termomodernizacyjna


Od 1 stycznia 2019 r. właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, dokonujący prac o charakterze termomodernizacyjnym w swoich domach, mogą skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej w składanym zeznaniu rocznym PIT.  Ulga pozwala na odliczenie od podatku kwoty w wysokości 53 tysięcy złotych pod warunkiem wykonania prac termomodernizacyjnych.  Prawo do ulgi nie przysługuje posiadaczom budynków jednorodzinnych bez tytułu prawnego i nie jest przyznawana na nieruchomości będące jeszcze w trakcie budowy.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Podatnicy będący właścicielami lub współwłaścicielami gotowych jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy dokonują przebudowy o charakterze termomodernizacyjnym. 

Wyżej wymienieni muszą ponadto być podatnikami podatku PIT opłacającymi podatki na zasadach:

  • skali podatkowej (17% lub 32%);
  • według 19% stawki podatku liniowego;
  • ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga weszła w życie 1 stycznia 2019 roku na mocy nowelizacji ustawy  z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. poz. 2246), która wprowadziła w podatku dochodowym od osób fizycznych nowe zwolnienie przedmiotowe oraz tzw. ulgę termomodernizacyjną. 

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa pozwalająca na obniżenie podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym podatku dochodowego od osób fizycznych PIT,  poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów poniesionych na termomodernizację budynku jednorodzinnego. Właściciel lub współwłaściciele budynków jednorodzinnych zyskują na uldze termomodernizacyjnej poprzez zmniejszenie zobowiązania podatkowego.

W jaki sposób rozlicza się ulgę termomodernizacyjną?

Właściciele budynków jednorodzinnych w rocznej deklaracji PIT mogą odliczyć od podstawy opodatkowania koszty poniesione na termomodernizację swojego domu, co pozwoli zapłacić niższy podatek. Jakie są zasady odliczeń?

Należy pamiętać, że ulga termomodernizacyjna dotyczy roku, w którym nastąpiła realizacja przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Jeśli właściciel budynku rozpoczął prace związane z termomodernizacją w 2021 roku, to nabywa wtedy prawo do odliczeń z tytułu ulgi podczas dokonywania rozliczenia PIT w 2022 roku.
Formularze na których mogą rozliczać się osoby uprawnione do olgi to:

  • PIT-37.
  • PIT-36
  • PIT 36L.
  • PIT 28.

Budynek mieszkalny jednorodzinny w świetle ustawy:

Przez budynek mieszkalny jednorodzinny, o którym mowa to budynek mieszkalny jednorodzinny w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy – Prawo budowlane, czyli budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.

Na co przysługuje ulga termomodernizacyjna? Jakie wydatki może odliczyć podatnik?

Podatnik dokonujący przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może odliczyć wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane wyłącznie z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, pod warunkiem, że ukończenie przedsięwzięcia nastąpi w okresie 3 kolejnych lat (termin liczy się od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na przedsięwzięcie termomodernizacyjne).

Przykłady materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych:

Usługi:

  •  Montaż instalacji fotowoltaicznej.
  • Montaż pompy ciepła.
  • Wymiana stolarki zewnętrznej, np. drzwi balkonowych, okien połaciowych. 
  • Wykonanie audytu energetycznego budynku przed realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego.
  • Montaż kolektora słonecznego.
  • Ocieplenie budynku – zarówno jego ściany, jak i też fundamenty czy płyty balkonowe.
  • Wykonanie niezbędnych dokumentacji związanych z przedsięwzięciem.

Materiały, urządzenia:

  • Pompa ciepła wraz z osprzętem.
  • Kolektor słoneczny wraz z osprzętem.
  • Ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem.
  • Stolarka okienna.
  • Stolarka drzwiowa.
  • Kotły, zbiorniki na gaz, zbiorniki na olej
  • Węzeł cieplny.
Ulga termomodernizacyjna polega na możliwości dokonywania odliczeń od podstawy obliczenia podatku, szeregu wydatków poniesionych na:
materiały budowlane i urządzenia wykorzystywane do realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku.
usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w swoim budynku.

Za przedsięwzięcie termomodernizacyjne uważa się też całkowitą lub częściowa zamianę źródeł energii na źródła odnawialne. Wydatki poniesione na ogniwa PV i montaż instalacji PV w maksymalnej kwocie 53 000 zł można zatem odliczyć od podstawy podatku dochodowego. 

  • W ramach ulgi można odliczyć nawet 100% wydatków poniesionych w okresie realizacji przedsięwzięcia (oczywiście w kwocie nie wyższej niż 53000 zł). 
  • Kwota odliczenia, która nie znalazła pokrycia w dochodzie (przychodzie) podatnika za dany rok podatkowy, wciąż podlega odliczeniu w kolejnych latach podatkowych ( ale maksymalnie przez 6 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek). 
  • Ulgę można łączyć, np. z dotacją z programu „Czyste Powietrze”, ale nie podlegają odliczeniu wydatki, które zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie;
  • Dowodem poniesionych wydatków jest faktura VAT.
  • Odliczeniu podlegają tylko wydatki wyszczególnione w katalogu wydatków udostępnionym w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Najnowsze artykuły

Bez kategorii

Jak rozpoznać dobrej jakości panele fotowoltaiczne? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Poniżej podajemy cechy paneli PV świadczące…

Więcej
Blog

Porównanie cen paneli fotowoltaicznych według jakości i mocy.

Cena paneli fotowoltaicznych odgrywa bardzo istotną…

Więcej
Blog

Ulga termomodernizacyjna

Od 1 stycznia 2019 r. właściciele…

Więcej

Pozostałe artykuły:

Blog

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne oferowane na rynku można…

Więcej
Blog

Panele fotowoltaiczne i ich cena.

 Rozwój technologii fotowoltaicznych ma charakter ciągły.…

Więcej