Panele fotowoltaiczne i ich cena.
Rozwój technologii fotowoltaicznych ma charakter ciągły. Od lat można zaobserwować stałe dążenie do poprawiania sprawności i trwałości paneli, a także do stopniowego obniżania ceny wytwarzania modułów fotowoltaicznych. Obecnie cena modułów fotowoltaicznych zależy od kilku czynników:
- Sprawność (%).
- Wielkość instalacji.
- Moc instalacji. Należy pamiętać, że z im wyższą zdolnością do produkcji energii z jednego modułu mamy do czynienia, tym wyższą cenę trzeba będzie zapłacić.
- Technologia i materiał, z którego zostały panele wykonane. Koszt modułów monokrystalicznych jest wyższy od tych polikrystalicznych.
- Gwarancja produktu.
- Producent, marka.
- Aktualne ceny surowców.
To właśnie panele fotowoltaiczne mają największy udział w cenie instalacji fotowoltaicznej (ok. 40-50%). Zatem wszelkie wahania dotyczące wydatków na panele mają duży wpływ na całkowity koszt instalacji PV. Na cenę paneli fotowoltaicznych wpływa marka, rodzaj użytych materiałów do ich wykonania, moc, gwarancja, sprawność, żywotność. Na rynku można spotkać panele droższe, dobre jakościowo i te z niższej półki. Jeśli chodzi o ten drugi przypadek, to nie warto się decydować na takie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nieznanym producentem. Powinno się postawić na panele o wysokiej jakości wykonania i sprawności, z długoletnią gwarancją.
Cecha, która ma istotne znaczenie dla funkcjonowaniu modułów, to rodzaj ogniw zastosowanych w panelach PV. Ogniwa na bazie krzemu krystalicznego stanowią ponad 80% rynku. Panele monokrystaliczne wykonane są z monokryształu krzemu, przycinanego w czasie produkcji do kształtu ośmiokąta. Natomiast panele polikrystaliczne wykonywane są z polikryształu krzemu, jest on prostokątny lub kwadratowy.
Koszt modułów monokrystalicznych jest wyższy od tych polikrystalicznych. Panele monokrystaliczne są ciemniejsze, mają kolor czarny. Panele monokrystaliczne są jaśniejsze, występują w kolorze niebieskim.